Není to tak dávno, co jsem podzim neměla moc ráda…
Barevné listí se mi líbilo, to ano. Říjen ještě šel, ale po Dušičkách najednou všechno zešedlo. Nastaly podzimní plískanice a stres v práci z mnoha projektů, které bylo potřeba v tomto období rozjet. Vánoční nákupy klepaly na dveře.
Američané totiž slaví 4. listopadový čtvrtek Den díkuvzdání. Zatímco my v Česku už se díky Adventu ladíme na vánoce, v Americe nastává stěhování národů, všichni šílí nákupní horečkou a přípravami.
Pečou se dýňové koláče, vaří brusinková omáčka a hlavně se připravuje krocan gigantích rozměrů, který se často musí až 3 dny marinovat, aby se vůbec upekl.
Přejedená z krocaního hodování a vyčerpaná z návštěv jsem začátkem prosince teprve začínala myslet na vánoce. A tak několik mých prvních podzimů v USA bylo docela stresujících, než jsme si na tento nový rytmus zvykla.
Ale Den díkuvzdání mě přiměl se zamyslet. Nad vděčností.
A v tom spočívá samotná podstata podzimu a jeho smyslu v koloběhu ročních období.
Podzim nás zve k REFLEXI. Po období velké letní aktivity ve venkovním světě je čas se začít obracet do svého nitra.
Podzimem končí jeden biologický rok a začíná druhý.
Je to proto nejen čas oslavy sklizně, ale zároveň už setí semínek na rok další. Na podzim je důležité zrekapitulovat, co se nám podařilo, co už méně. A ujasnit si, co pro sebe chceme v dalším roce.
Když tyto vzácné 3 měsíce propásneme, tak pak celý další rok jen doháníme, jsme vyčerpaní, cítíme se nespokojení a máme pocit, že nestíháme.
Díky Dne Díkuvzdání jsem postupně začala vnímat podzim v úplně jiném světle a dnes jsem do něj „zamilovaná až po uši“. Stal se pro mě důležitým klíčem ke štěstí a harmonii.
Objevila jsem, že je důležité se na podzimní proud napojit a využít jej. Nikoli s ním bojovat a jít proti němu.
.A tak tady je 5 tipů, jak si podzim opravdu užít
To byl můj 1. krok, který jsem začala dělat. V praxi to znamená plánovat mnohem méně aktivit mimo domov a méně si toho celkově nakládat. Říkat „NE“ nejrůznějším pozvánkám.
Pokud chodíte do zaměstnání, tak je to samozřejmě trošku těžší, ale i v tomto případě velmi pečlivě zvažujte veškeré další společenské aktivity a závazky.
Nebojte se, na jaře a v létě všechno doženete :-). Budete mít mnohem více energie, když si na podzim dovolíte zpomalit.
Oslava se stala mou oblíbenou podzimní aktivitou. Hodně času trávím tím, že si sepisuji:
Přijímání je totiž něco, co naše společnost moc neučí.
Hodně se vydáváme a málo přijímáme. I proto je většina z nás tak vyčerpaná a často frustrovaná.
Také si reflektuji ty věci a projekty, které se mi tolik nepovedly nebo různé nepříjemné situace, které se za ten rok staly. Období, kdy jsem se cítila mimo svůj střed.
A z tohoto seznamu se snažím poučit a mám záměr, aby se příští rok už neopakovaly (a mimo jiné díky této rekapitulaci jsem před 4 lety zjistila, že právě období podzimu je to, kdy se dostávám mimo rovnováhu).
Podzim je období setí „semínek“ – ta se ale sejou těžko, když nevíme, co chceme zasít.
K oslavě „úrody“ je skvělý podzimně laděný domácí oltář. Slova na papíře jsou totiž někdy málo hmatatelná a můžeme je rychle zapomenout.
.Do takového oltáře můžeme zároveň vložit své díky za všechny dary a naše přání pro další rok.
Jak takový podzimní oltář vytvořit?
Je to opravdu jednoduché!
Pracujte hlavně s barvami – oranžovou, temně červenou, černou. Můžete také použít různé odstíny hnědé a zlaté.
Oranžová a zlatá jsou skvělé barvy hojnosti a váš oltář krásně rozzáří. Více o použití barev si můžete přečíst v článku Barvy ve Feng Shui.
Předměty na podzimním oltáři mohou být např. suché listí, svíčky, žaludy, dýně, květiny v podzimních barvách, ořechy, uschlé byliny atd.
Takovýto podzimní oltář je silové místo, bod záměru, skvělý nástroj harmonizace vašeho domova s energií přírody. Vnese do vašeho příbytku hojnost a pocit hloubky, pomůže Vám zpomalit a pocítit vděčnost. V tomto článku se dozvíte podrobněji, jak takový domácí oltář vytvořit.
Na energii podzimu se nejlépe naladíme v přírodě. Udělejte si čas na vědomou procházku – takovou, kdy se maximálně věnujete tomu, co je právě kolem vás a nemyslíte ani na minulost, ani na budoucnost.
Maximálně se oddejte přítomnému okamžiku.
Pozorujte stromy, spadlé listí, ptáky, veverky a vnímejte, co se právě v přírodě děje.
Pokud je Vás víc, tak nic moc nerozebírejte a jen vnímejte přírodu.
Je to ta nejjednodušší forma meditace a zklidnění, ale hlavně – pomůže Vám to se sladit s právě probíhajícím přírodním rytmem.
Tak jako se stromy zbavují listí, které už nepotřebují, tak je na podzim dobré věnovat trochu času třídění nepotřebného.
Naše domovy jsou zahlceny věcmi, tak jako nikdy předtím v historii.
Existují odhady, že většina lidí v rozvinutých zemích nosí přibližně jen 20 % oblečení ve svém šatníku a na 80 % veškerých papírů a jiných informací, které skladujeme, se už nikdy nepodíváme.
A proč je to problém?
Nepoužívané věci:
Nejenže vás vytřídění nepotřebného nabije energií a dodá vám jasnou mysl. Zejména vám dodá pocit, že máte věci ve vašem příbytku pod kontrolou.
A tím pádem i váš život vám najednou bude připadat více pod kontrolou.
Jak poznáte, co jsou nepotřebné věci?
Tedy všechno, co už ve vašem životě neplní žádnou službu.
I kdybyste třídění věnovali jen pár minut, tak se to vyplatí. Uvolní to stagnující energii u vás doma a povzbudí – na duši i těle.
Celý Váš přístí rok dostane úplně jiné grády.
Na jaře a v létě budete mít nejen daleko více energie, ale také jasnější mysl. Budete více uzemnění a budete produktivnější.